Матеріали та інструменти

Так що спробувати варто оволодіти технікою лозоплетіння. Тим більше, що інструменти прості і дешеві, а матеріал росте навколо нас скрізь. Матеріал: основною сировиною лозоплетіння є одно-дворічні пагони чагарникових верб (лоза). Вони повинні бути прямими, гнучкими з рівною і гладкою поверхнею і забарвленням. Як визначити, підійде прут для плетіння, чи ні? Дуже просто, зрізається прут і обмотується кілька разів навколо пальця. Придатний може обертатися скільки завгодно раз, не ламаючись. Тепер подивіться на зріз прута. Він поділений на 2 частини: серцевину і деревину. Чим менше у нього пухка серцевина і чим більше деревна оболонка, тим він міцніший і вище його якість.

Прути верби заготовляють в різний час року: навесні, на початку росту прута (коли розпускаються бруньки); влітку, в кінці його росту (липень-серпень); восени, після повного дозрівання прута, коли листя починає жовтіти і опадати; і взимку, до початку весняного набрякання бруньок. Весняно-літня заготівля прутів називається соковою. У сокового прута кора відділяється легко, за допомогоющемілкі.
Металева щемілка
 Дерев'яна щемілка
Металеву щемілку довжиною 35-40 см з круглим або овальним отвором і упором внизу виготовляють зі сталевого дроту діаметром 10-15 мм. Найпростішу дерев'яну щемілку можна вирізати з вербової палиці товщиною 2-4 см і довжиною 40 см. З одного кінця її загострюють, щоб вставити в землю, якщо ошкурювання роблять відразу ж на місці заготівлі, або, якщо працюють вдома, щемілку закріплюють в дошці, колоді. Інший кінець щемілкі розщеплюється до половини, а утворену щілину вкладають прут і простягають його — кора знімається.
Деревина білого кольору, особливо після відбілювання на сонці. Навесні прут можна різати, іноді, аж до середини травня, коли на молодих пагонах почнуть формуватися 2-й і 3-й листочки, а влітку — в кінці липня і початку серпня. Але у прутів, зрізаних в цей час, деревина ще не досягає повноцінної зрілості, маківки трав'янисті, гілки не дуже гнучкі і часто ламаються.
Осінньо-зимова заготівля починається в кінці «золотої осені», закінчується в квітні, до початку сокоруху. Кора прутів, заготовлених  в цей період, видаляється за допомогою термічної обробки. Прути кип'ятять у воді, після чого кору знімають щемілкою. Час варіння залежить від породи верби, а також від того, якого кольору прут хочуть отримати. Якщо необхідний злегка тонований прут, достатньо прокип'ятити на протязі 30 хвилин, то щоб отримати густий темний колір — 2 години і більше.
Існує ряд інструментів для лозоплетіння, розглянемо їх детальніше. Колунки використовують для розщеплення прутів верб на 3 або 4 частини, звані шинами. Колунки виготовляють з твердого дерева завдовжки 6-8 см, діаметром 3 см. Тильний кінець колунків опуклий, а на іншому мається 3-4 рівних вирізи —  різця.
КолункиКолунки
 НожіНожі
Ніж горбач служить для охайної обрізки кінців прутів у плетених виробів. Кошиковий ніж має універсальне призначення. Їм обрізають кінці палиць і прутів, зрізають сучки, стругають, а також використовують для різання прута на плантації і т.д. Звичайний садовий секатор, основний, а часом і єдиний інструмент при заготівлі прута. Його так само широко застосовують і в плетінні для обрізки кінців прутів та інших  роботах.
Молотків має бути два, масою близько 0.5 кг і 150-200 г. Плоскогубці застосовують, коли потрібно витягнути цвях, що зігнувся, перекусити дріт, що використовується для деяких конструкцій ручок, витягнути вже заплетений прут, що зламався, а також інших робіт. Круглогубці застосовують в основному для того, щоб перегнути прут під прямим або гострим кутом без зламу. В якості затискачівможуть з успіхом використовуватися пластмасові прищіпки, вони можуть як би збільшити кількість пальців на вашій руці.
Є ще специфічні, що йдуть з давнини інструменти, такі як хрустики, шмоль, ізер та інші. Але вони для тих, кого всерйоз зайняло лозоплетіння. Нам же більш ніж достатньо перерахованих вище. Потрібні лише рукавички тканинні, з гумовими пухирцями, щоб захистити руки, і працювати було зручно. Так, ще, звичайно, зручний стіл і хороше світло, ну а найголовніше — натхнення!

Комментариев нет:

Отправить комментарий